neděle 5. dubna 2020

Jak jsem se stala obětí nucených prací


Byl to celý sled událostí, který ze mne udělal oběť nucených prací. Začalo to nevinně. Muž se rozhodl, že se naučí programovat a prostě se do toho zažral. Když jsem chodila do práce tak to vcelku fungovalo, ovšem jen do chvíle, dokud mě neskolil bacil a já neskončila s dvěma salvama antibiotik doma v posteli. Z prvních dvou týdnů si toho moc nepamatuju, protože jsem většinu času prospala. Nicméně hlava zabořená za kompem se mi vybavuje. Taky ta známá posedlost, kdy sice děláte úkony denní potřeby – v našem případě přinést vodu, zatopit, uvařit a najíst se – ale stejně jste duchem nepřítomni, protože jste uvězněni ve světě algoritmů, příkazů a myšlenek typu: vždyť to přece musí jít udělat, jenom přijít na to jak…

Když jsem se pomalu začala dostávat z antibiotikového deliria, vnímala jsem muže s monitorem místo obličeje intenzivněji. Inu, do práce jsem nemusela, tak i já jsem zasedla za počítač, že něco vytvořím. A stal se ze mě pařmen počítačových her. Tedy jedné počítačové hry a pařan ze mě byl přesně 5 dní. Ale o tom, jak jsem hrála Civilizaci, budu vyprávět do smrti. Mimochodem, vážně bylo pěkné vytvořit si civilizaci založenou na vědě, která převálcuje všechny ostatní civilizace kulturou. A co bych to byla za vědce, kdybych na vrcholu své slávy nehodila na zbytek světa atomovku. Kdo by nebyl zvědavej, co to udělá? Zvlášť ve hře, která vás v určité fázi zklame tím, že si sice můžete vyvinout letadla, ale záhy zjistíte, že mají prd dolet. Počáteční nadšení tak vystřídá opravdu hluboké zklamání. Ale zpět k atomovce. Než jsem ji hodila na město, zeptala jsem se z čiré zvědavosti svého drahého, co to udělá. Ten na mě vrhl odporně odsuzující pohled a pravil, že neví, že ON atomovky na města nehází. Nejprve jsem se lehce zastyděla, ale nakonec mi to stejně přišlo divný. On je ten, co třičtvrtě hry pobíhá po plánu a do někoho mydlí, ale atomovka mu přijde moc?

Fázi paření na kompu rychle vystřídala má staronová posedlost: porazím všechny tři roboty nejvyššího levelu v Through the Ages na telefonu. Bože, jak ta hra mě dokáže naštvat i na telefonu! Sjetá antibiotikama a odevzdaná osudu jsem po půl roce hru porazila. Stačilo válčit, válčit, válčit. Samozřejmě jen s tím nejslabším. Přesně to, co mě v hrách moc dlouho nebaví. Proti robotům jsem nakonec ani problém neměla, ale s živými lidmi problém mám. Povzbuzena vítězstvím na nejvyšším levelu, rozložili jsme hru doma na stole. Karty šly dobře, tak jsem uplatnila strategii války. Drtit, drtit… jenže jsem to vzdala moc brzy, protože mě to přišlo blbé a hloupé. A můj drahý? Těsně před koncem hry vstal z popela jako bájný Fénix a krvelačně mě rozdrtil. Na jednu stranu obdivuju, jak to dokázal vyhrát. Tu schopnost okamžitě změnit strategii. Nicméně ta jeho herní krvelačnost ve mně odpálila dynamit vzteku. To buď zažijete nebo ne. Za dámu jsem nebyla a rovnou řekla, že mu na tohle krvelačný hraní kašlu. Dobře, kašlu jsem asi úplně nepoužila.

Emočně vyčerpána jsem se odklidila do kuchyně. Co jiného dělat než vařit, když číst se vám nechce, internet vás nebaví a muž se schovává za počítačem? Něco mu říkáte a odpovědí je jen zahučení. Občas se vám dostane i celé věty, ale to jste si většinou jisti tím, že ani neví, na co odpovídá. Koukal na film a ťukal do kompu. Jedl a přemýšlel nad algoritmy. Nějak se mi vytrácel. A tak jsem to vyřešila sofistikovaným ženským způsobem. Bublala jsem a bublala, dělala narážky, které zůstaly nepovšimnuty a pak jsem bouchla. Nehádáme se, protože můj muž se hádat odmítá. Veškeré naše hádky probíhají způsobem, kdy on se ptá: „Co se děje?“ a já odpovídám: „Nic.“ Technicky vzato, hádku jsme si odkroutili před výbuchem. Po něm následovalo jen přikývnutí se slovy: „Vím, že máš pravdu a uvědomuju si to.“ A okamžitá změna režimu. Místo odpoledního sezení u počítače po mě hodil pracovní džíny a pravil:
„Tak jdeme vysbírat ty větve, co popadaly z těch stromů.“
„V týhle zimě? To tam zmrznu, to se mi moc nechce.“
Zamžoural na mne zpoza brejlí, krásně se usmál. „Já nám hledám společnou činnost.“ Jak jsi chtěla, jsem si už jen domyslela. Ale nebylo co dodat. Vysbírali jsme větve, prostříhali keře… Nepatrnou smyčkou malých událostí jsem se stala obětí společných nucených prací.  

Žádné komentáře:

Okomentovat